ARTYSTA ADAM KUNIKOWSKI

„[…] Do swojej pracy przystępuję intuicyjnie. Jednego dnia wszystko mi wychodzi idealnie, mogę zmieszać niemal każdy kolor i powstaje genialne połączenie, drugiego dnia choćbym się starał wszystko robić w taki sam sposób, nic mi nie wychodzi. Nie zawsze są jednakowe predyspozycje w jakich się maluje ale nie mogę sobie wyobrazić, że tego nie robię”.

Adam Kunikowski

 

Adam Kunikowski – artysta malarz, urodzony w 1950 r. w Warszawie; członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (ZPAMiG). Uprawia głównie malarstwo sztalugowe. Najchętniej podejmuje temat pięknego krajobrazu, martwej natury, scen rodzajowych i batalistycznych.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, uczestnik plenerów i przedsięwzięć artystycznych.

Twórczość Adama Kunikowskiego jest silnie osadzona w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego. Rozlewiska, bezkresne łąki, zakola rzeczne, zapomniane wsie i opuszczone wiatraki uzewnętrzniają ludzką tęsknotę za pięknem natury, która dla tego artysty zawsze była źródłem inspiracji i tematem malarskich dywagacji. Pejzaż polski przede wszystkim, ale i architektura miejska, martwa natura, sceny rodzajowe oraz tematy marynistyczne zajmują w twórczości Adama Kunikowskiego istotną pozycję. Autor wybiera tematy współczesne, bliższe własnemu doświadczeniu. Daje mu to większą możliwość osobistej malarskiej wypowiedzi. Uchwycone krajobrazy stara się przedstawiać w sposób komunikatywny, pragnąc wydobyć elementy piękna i harmonii, a także oddać klimat danego miejsca.

Kameralne pejzaże Adama Kunikowskiego malowane „światłem” ukazują ogromną wrażliwość kolorystyczną autora a także łatwość operowania gamą chłodną i ciepłą. Potrafi on z dużym wyczuciem osiągnąć jedność formy i treści. Artysta, używając pastelowych barw, swobodnie operuje kolorem, płaszczyzną i fakturą, wykorzystując przy tym walory swojego bardzo indywidualnego stylu.

Adam Kunikowski prezentował swoje prace w ponad 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Francja, Japonia, Włochy).

Prace w zbiorach: Muzeum Archeologiczno-Historyczne Głogów, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Warszawy, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz w kolekcjach prywatnych.

XXIX FHMazurkas - spotkanie kurator Janiny Tuora w pracowni Adama Kunikowskiego